תקשורת לווינית לחירום

תקשורת לווינית לחירום מאפשרת למשתמשים שנמצאים במצוקה לשלוח איתות חירום על מצבם, גם באזורים שבהם לא מתקיימת תקשורת אינטרנט וסלולר. מלבד כלי שייט וכלי טייס יכולים גם מטיילים ומשתמשים פרטיים לשלוח אותות חירום בעזרת מכשירי תקשורת לווייניים (טלפון או מסנג'ר לווינים). קיימות כמה רשתות לווינים שמאפשרות את החיבור הלוויני. רשתות אלו כוללות לווינים גאוסטציונארים, החגים בגובה רב ובמסלול קבוע מעל קו המשווה. הם מתאימים לקליטה מסביבה מישורית ומהים, אך אינם קולטים היטב תדרי חירום מאזורים הרריים ומאזורי הקוטב המרוחקים מקו המשווה. השימוש בלוויני תקשורת אלה יקר יחסית. סוג אחר של לוויני תקשורת לחירום כולל לווינים בפריסה רחבה שמקיפים את כדור הארץ במסלולים נמוכים של 24 שעות. מסלולים אלה מאפשרים קליטה מכלל אזורי כדור הארץ.

רשתות אינטרנט וטלפון פועלות בעיקר באזורים מיושבים, אך במרבית אזורי כדור הארץ לא מתאפשרת תקשורת אלקטרונית או סלולרית. ללא תקשורת לווינית לחירום האפשרות ליצירת קשר במצבי מצוקה היא כמעט בלתי אפשרית. הלוויינים החגים מעל כדור הארץ מספקים אפשרות לתקשורת רציפה בכל רגע נתון. כאשר משתמש שולח אות מצוקה באמצעות המכשיר הלוויני האות נקלט בלוויין ומועבר לחברה שתפקידה לקבל הודעות מצוקה. בעבר, נשלחו משלחות חילוץ מהארץ, דבר שעיכב את פעולות ההצלה. כיום, עם התפתחות אמצעי התקשורת והטכנולוגיה, פעמים רבות מתאפשר לתאם שליחת כוח חילוץ מקומי, בהתאם למיקום המשתמש ולמצבו.

לתקשורת לווינית יתרונות במצבי חירום שבהם מטיילים איבדו את דרכם או נפגעו במהלך טיול, בעיקר באזורים שאינם מקושרים באמצעות סלולר ואינטרנט, בטראקים, במדבריות, באזורים מבודדים ובמקומות קשים לגישה. איתות החירום מאפשר לאתר את המיקום המדויק של המכשיר, ואת המסלול שעבר המטייל עד למקומו הנוכחי. קיים מגוון מכשירים לווייניים למצבי חירום, שמאפשרים שליחת הודעות מובנות ואף לקיים שיחות טלפון, כאשר השימוש במכשירים אלה במצבי חירום הוא שליחת הודעה שמאפשרת לאתר את מיקום המשתמש. המגבלה היחידה מבחינת קליטת הלוויין היא הצורך לשלוח את האיתות כאשר המכשיר ממוקם בשטח פתוח. עם הגעת האיתות ללוויין הוא מועבר לגורם שמטפל בהודעות המצוקה. המידע שנשלח עם האיתות מאפשר לאתר את המיקום ולבצע פעולות הצלה בהתאם.